Knowledge conquers all is the motto of the school, and the achievements of the students were appreciated at a special evening.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The Wauchope High School Presentation night was held on December 6 in the school auditorium. Our guest speaker for the night was Steven Gates who encouraged the students and parents to take on new adventures and try new things.
Our 2019 School Leaders were invested and all of our students shone on the night.
Jasmine Thompson entertained the audience with her own composition and her beautiful voice.
Wauchope High School would like to thank the following sponsors who attended our awards ceremony and made the night such a special occasion. A special mention to CPL Christopher Wilson who was fighting fires in Queensland and flew down for the ceremony.
Mr Dean Semchyshyn (HCCU), CPL Christopher Wilson (ADFA), Mr Caleb Rose (Wauchope Country Club), Mr Chris McGeogh (Legacy), Sharon Griffiths (Hilberts Hardware), Mrs Wilson & Mrs Lindsay (Wauchope Senior Citizens club), Mr Des Hancock (RSL Sub Branch, President) , Mr Mike Hussey (Wauchope Lions Club)
Mr Reg Pierce (Wauchope Rotary Club), Mr Alan Gordon (CEO Hastings Cooperative)
Ms Tahia Danks (CSU)
Year Awards
Year 7
1st Charlotte Cooper, 2nd Morrow Taplin, 3rd McKenna Dennis, Equal 4th Abigail Scully, Equal 4th Jaycie Pickworth 6th Zali Croft
Year Advisor Award Jaycie Pickworth, SRE Awards Bree Williams & Nathaniel Lugg, Wauchope Senior Citizens Award Bodhi Cook &Laura Farmer
Year 8
Equal 1st Antonia Visvikis, Equal 1st Charli Caller, 3rd Emily Bell, 4th Ella Martin, 5th Breanna Kennett, 6th India Evans
Year Advisor Award Jedd Faint, Library Award Gretchen Martin Hilberts Technology Award Jason Brown
Year 9
1st Jordan Relf, 2nd Tyler Mathews, 3rd Cameron Lloyd, 4th Mackenzie Toone Spokes, Equal 5th Abby Costigan Equal 5th Vivien Partridge
Year Advisor Award Braiden Kearns, Year 9 Science Award Braiden Kearns
Year 10
1st Ellen McKittrick, Equal 2nd Chloe Bennetts, Equal 2nd, Phebe Germanos, Equal 4th Meghan Kennett, Equal 4th Brooke Rowley, 6th Kimberley Lowe
Year Advisor Award Holly Auld, CWA Food Technology Award Meghan Kennett, Gabriel Award Ellen McKittrick
Year 11
Equal 1st Madeline Kennett, Equal 1st Sarah Phillips, 3rd Isaac Watson, 4th Kayla Turner, 5th Hope Knuckey, 6th Stephanie Hicks
Year Advisor Award Grace McKenzie, Gabriel Awards Kayla Turner, Madeline Kennett, Piper Thompson Hospitality Award Daniel Hollis Wauchope Country Club Hospitality Award Grace Kucera Wauchope Country Club Primary Industries Award Jovica Hollis
Major Sports Awards
- RA Smith Junior Sportsman of the Year Jarren Lester
- RA Smith Junior Sportswoman of the Year Stella Tijou
- MJ Vaughan Sportsman of the Year Ben Dornan
- MJ Vaughan Sportswoman of the Year Charlotte Wilton
- MJ Vaughan Sport Star of the Year Under 17 Girls Rugby Team
- Ron Wheatley Memorial Award Shikira Porter
- Premiers Sporting Medals Holly Auld & Cameron Lloyd
Special Awards
- Hastings Coop Business Studies Award Kayla Turner
- Port Macquarie Hastings Council Community Service Award Aiden Pumpa
- Federal Member, Dr David Gillespie School Community Service Award Tamika Cordell
- Mid Coast Connect VET Award Reece Anderson
- CSU Future Moves Hayley Godfrey & Jack O’Neill
- Junior Support Unit Award Jozef Basciuk
- Senior Support Unit Award Riley Nolland
- Peggy Elaine Leventhal Scholarship Legacy Lachlan Schubert-Sawle
- Gabriel School Scholarship Tahlia De La Mare
- Athol Steel Memorial Award Hayley Stafford
- Newcastle University Scholarship Jayde Willingham
- ADFA Long Tan Awards Chloe Bennetts & Owen McKittrick
- Ben Cullen Memorial Award Logan Taffe
- WHS 2018 Achiever of the Year Shannah Schroeder
- WHS HSC DUX 2017 Brooklyn Partridge
- Principal’s Award Gabby Caruana